Kadın Hakları ve Sorunları SDÜ'de Ele Alındı

Kadın Hakları ve Sorunları SDÜ'de Ele Alındı

Süleyman Demirel Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (KASAUM) düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde “21. Yüzyılda Kadın” konulu bir panel düzenlendi 

Etkinlikte ilk olarak Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Tasarım Bölümü’nce hazırlanan defile sunuldu.  

 

Daha sonra KASAUM Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Akça yönetiminde Avukat Kezban Hatemi ile Marmara Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnci Artan Erdem’in konuşmacı olarak katıldığı panele geçildi. Panelde ilk olarak söz alan Prof. Dr. İnci Artan Erdem, dünyada iş hayatında üst düzey yönetici kadınlara az rastlandığını, bu durumun nedenlerinin, toplumun kadına karşı olan tutumu ve kadınların kendilerini iş dünyasında görememesi olduğunu söyledi 

Erdem, konuşmasının devamında kadınların iş hayatında yönetici konumunda olabilmek için erkeklerin davranış biçimlerine girdiklerini belirterek “Kadınlar, bu durumda toplumun kendilerine verdikleri rolün dışında bir role giriyorlar. Bu durum da kadınları oldukça yıpratıyor, korkutuyor. Savaşçı olmamız lazım. Kendini geri çekmeyen ön plana çıkaran kadınlar her zaman yükselir. Önce zihniyetlerimizi değiştirmeli kadınların yönetici olabileceğini kabul etmeliyiz.”dedi. 

Panelde daha sonra söz alan Avukat Kezban Hatemi ise kadınların toplumda yaşadığı pek çok sıkıntı olduğunu dile getirerek bu ülkede en büyük zulmü görenlerin kadınlar olduğunu söyledi. Hatemi, “Temel değer yargılarımızı irdelemeden hiçbir sorunu çözemeyiz. Kendi yerinizi eğitimle almak zorundasınız. Kız çocuklarının önemini, gelecekteki yerini, evrensel arenadaki tutum ve davranışlarını düşünmemiz, yeniden yapılanmamız lazım.” Dedi. 

Hatemi sözlerini “Kadına uygulanan şiddet çok ilkel bir davranıştır. Kendini izah edememenin en somut delilidir. Şiddet gören utanmamalı, uygulayan utanmalı. Bunları kadın ve erkeğin eğitimiyle çözebiliriz. Unutmamalıyız ki 9 ay boyunca gelecek nesli taşımak ve yetiştirmek dünyanın en zor mesleğidir.”diyerek tamamladı.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu da katılımcılara teşekkür ederek “Bu özel günde Üniversitemize gelerek bizlere büyük bir bakış açısı ve farkındalık kazandırdınız.”dedi.

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Numan Tamer ve Prof. Dr. İskender Akkurt, panel yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Ümit Akça ile katılımcılara plaket ve hediyelerini takdim etti.  

Panel sonunda ise Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi Fuayesinde Seramik Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan öğrencilerin çalışmalarından oluşan Seramik Sergisi açıldı.  

 

Yayın Tarihi: 08/03/2012
Okunma Sayısı: 4114